Zdrowie wymaga szczególnej troski. Wpływ na to, jakie mamy samopoczucie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, mają różnorodne czynniki – podatność na stres, tryb pracy i wysiłek w trakcie dnia pracy. Także stany zapalne, bóle, czy nowotwory negatywnie oddziałują na to, jak się zachowujemy i czy posiadamy motywację do działań w ciągu dnia. Zbyt duże przeciążenia mogą prowadzić do pojawienia się bardzo nieprzyjemnych dolegliwości takich jak np. rwa kulszowa. Jest to ból pojawiający się w dole pleców i promieniujący w kierunku dolnych kończyn – aż do stopy. Aby mu zaradzić, trzeba przedsięwziąć pewne próby w celu neutralizacji bólu. Postęp technologiczny sprawił, że mamy obecnie dostęp do wielu innowacyjnych rozwiązań.
Rwa kulszowa jak leczyć – rehabilitacja i inne sposoby
Jednym z pierwszych sposobów, z których korzysta większość osób próbujących przeciwdziałać problemom zdrowotnym związanym z różnego rodzaju bólami, są środki przeciwbólowe. Dotyczy to także rwy kulszowej. Jednak ta metoda nie zawsze jest skuteczna, a wiąże się również z uszkodzeniem organizmu. Lepszym zastępstwem jest stosowanie żelu na konkretne obolałe miejsce. Ponadto, rehabilitowany powinien pamiętać, żeby ostrożnie podnosić się z łóżka. Najpierw należy przejść z pozycji leżącej do siedzącej i dopiero następnie powstać. Ważne jest także właściwe siedzenie. Nie należy nakładać nogi na nogę oraz powinno się być maksymalnie wyprostowanym.
Trzeba także unikać schylania się i zastąpić je kucaniem. Bardzo ważna kwestia jest, aby nie podnosić nadmiernie ciężkich przedmiotów, a jeśli już będzie to konieczne, to należy je chwytać w obydwie ręce. Jednak czasem wypada udać się do specjalisty, aby przedsięwziąć skuteczniejsze i bardziej intensywne formy rehabilitacji. Wśród nich znajduje się m.in. masaż leczniczy. Różni się on jednak zasadniczo od masażu relaksacyjnego i aby czuć jego efekty, trzeba przede wszystkim poświęcić przynajmniej kilka wizyt w gabinecie.
Do ciekawych metod, które są wykorzystywane przy leczeniu rwy kulszowej, to: prądy TENS, diadynamiczne, Traberta, interferencyjne, galwanizacja, naświetlanie promieniowaniem podczerwonym lub nadfioletowym, czy np. kąpiel lecznicza – borowinowa.
ARP Wave – mniej intensywna forma rehabilitacji
Jedna z najpopularniejszych form rehabilitacji jest ostatnio ARP Wave. Metoda ta zdała swoją próbę podczas terapii dla najlepszych sportowców. Jednak jego adresatami mogą być nie tylko osoby aktywnie fizycznie. Również pacjentom, którzy odnosili poważne urazy, czy przeciążenie, np. wielopoziomowe przepukliny dysków zaleca się ten sposób powrotu do formy. Jest ona kilkukrotnie skuteczniejsza niż tradycyjne terapie, podczas których wysiłek i intensywność ćwiczeń jest znacznie zwiększona. Bardzo cennym urządzeniem w tym zakresie jest elektrostymulator. Wpływa on na dostarczanie impulsów do leczonych mięśni w znacznie większym tempie. Dzięki temu szybciej można przywrócić ich sprawność. Ważne jest zarówno ich wzmocnienie, ale przywrócenie prawidłowej ich pracy. Do tych zadań należy także stabilizacja odcinka lędźwiowego.
Więcej informacji:
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-jak-sobie-radzic-z-bolem-kiedy-pojsc-do-lekarza
https://rehabilitacja-arpwave.pl/co-zamiast-lekow-na-rwe-kulszowa
https://rehabilitacja-arpwave.pl/jak-zyc-z-rwa-kulszowa-co-moze-pomoc-zlote-zasady-profilaktyki