Rekonstrukcja piersi – przyczyny, metody, zalety

Zdrowie i uroda

Diagnoza: rak piersi niesie ze sobą dla kobiety okres stresu, lęku, zmian, leczenia i walki o życie i zdrowie. W wielu przypadkach jest połączony z koniecznością operacji, chemioterapii i radioterapii. Jedną z radykalnych metod leczenia nowotworu piersi jest mastektomia. Amputacja piersi ma poważne dla kobiety skutki zdrowotne, lecz przede wszystkim psychologiczne. Jednym ze sposobów poprawienia kondycji psychicznej kobiety po mastektomii, jest rekonstrukcja piersi. Jakie są metody rekonstrukcji piersi, jak przebiega, jakie są jej zalety – zapraszamy do dalszej części artykułu.

Przyczyny rekonstrukcji piersi

W przypadku wykrycia raka sutka u kobiety, lekarz chirurg o specjalizacji onkologia decyduje o dalszym przebiegu leczenia. Czasami wystarczy do powrotu do zdrowia chemioterapia poparta radioterapią, czasami operacja usunięcia guza, lecz często bywa to radykalne usunięcie piersi.

Mastektomia jest zabiegiem chirurgicznym ratującym życie i zdrowie w przypadku nowotworu piersi. Polega na usunięciu jednej lub obydwu piersi. W zależności od potrzeby, wykonuje się jednostronną lub obustronną mastektomię.

W niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie rekonstrukcji piersi w momencie mastektomii, lecz nie zawsze. Jeżeli konieczne jest dalsze leczenie radiologiczne, natychmiastowe wypełnienie piersi implantem jest niemożliwe. Wtedy należy poczekać, aż skóra po naświetlaniach i operacji wygoi się i można zacząć planować zabieg rekonstrukcji piersi.

Metody rekonstrukcji piersi

Rozróżniamy dwie metody rekonstrukcji piersi oraz ich kombinację.

  • Rekonstrukcja z użyciem implantów (endogenna)
  • Rekonstrukcja z wykorzystaniem tkanek własnych (autogenna)

Metoda autogenna to operacja pobrania z ciała pacjentki płata skóry z mięśnia najszerszego grzbietu, brzucha lub pośladka i uformowania nowej piersi. Wypełnieniem jest sól fizjologiczna lub endoproteza silikonowa. Metoda ta jest obarczona długą rekonwalescencją pacjentki z powodu zbliznowaceń w miejscach pobrania skóry do przeszczepu.

Nową i coraz częściej spotykaną metodą autogenną jest wypełnienie miejsca po mastektomii własnym tłuszczem, w której specjalizuje się dr Grzesiak z http://klinikagrzesiak.pl/rekonstrukcja-piersi/  Najpierw wykonywany jest zabieg liposukcji, czyli pobrania tkanek tłuszczowych w miejscu, gdzie u pacjentki zbiera się go najwięcej (biodra, pas, brzuch, uda), a następnie po odwirowaniu, podaje się go w miejsce amputacji piersi. Metoda przeszczepu własnego tłuszczu ma wiele zalet: nie przyczynia się do powstawania nowych blizn, jest nieinwazyjna, szybko dochodzi się do zdrowia i pełnej sprawności, a jedynym skutkiem ubocznym jest przeważnie pozytywnie odbierany efekt liposukcji w miejscach, gdzie pacjentka chętnie by się pozbyła tłuszczu.

Tłuszcz podany w miejsce po piersi może w części się wchłonąć, co jest spodziewaną reakcją organizmu, lecz w takiej sytuacji zabieg się powtarza po dwóch miesiącach.

Metoda endogenna polega na uzupełnieniu odjętej piersi implantem wypełnionym żelem silikonowym lub solą fizjologiczną. Protezy endogenne mogą mieć różny kształt, wielkość i objętość.

Zalety rekonstrukcji piersi h2

Zabieg odbudowy piersi u kobiety ma ogromne znaczenie dla jej psychiki i samopoczucia. Badania wykazują, że panie, które poddały się rekonstrukcji piersi, wyżej akceptują swoje ciało po amputacji, lepiej znoszą leczenie onkologiczne, mają lepszy humor i mniej kompleksów. Ponadto cieszą się lepszym stanem pożycia seksualnego, gdyż nie wstydzą się przed partnerem swojego ciała.

W przypadku większych piersi rekonstrukcja pomaga w codziennym życiu, gdyż zmniejsza dysproporcję i sposób obciążania kręgosłupa.